مشارکت مکتوب -انسان بی ادب ، آدم بی تعادلی است.
دوشنبه 10 تیر 1398 ساعت 11:58 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست مسافر محسن | ( نظرات )مشارکت مکتوب مسافران نمایندگی دهخدا شعبه قزوین
 در روز یک شنبه مورخ 98/04/09در ادامه نظر شما همراهان گرامی را به مشارکتِ جمعی از اعضاء محترم نمایندگی دهخدا 
درخصوص دستورجلسه آداب معاشرت، ادب و بی ادبی، تعادل و بی تعادلی
معطوف میداریم. امید است که مورد رضایت و بهره مندیِ آموزشی شما بزرگواران گرامی قرار گیرد.


 به نام قدرت مطلق " اللّه "

سلام دوستان آقا موسی هستم کمک راهنمای یک مسافر و ایجنت محترم شعبه

درکنگره 60 یکی از دستور جلساتی که هدف بر آن است تا انسان ها با رعایت آن در میان خانواده و اجتماع به مشکل برنخورند ، ادب و بی ادبی و تعادل و بی تعادلی است و همچنان که آقای مهندس فرمودند: آدم بی ادب انسان بی تعادلی است .

زمانی که ما آموزش ها و رسم و رسوماتی را از خانواده دریافت می داریم و پس از حضور در اجتماع می بینیم که آن رسم و رسومات ما با دیگران به کلی تفاوت دارد ، و یکی از این مکان هایی که این تفاوت ها کاملاً هویدا گشته و به چشم خواهد آمد ، کنگره 60 است ، که آداب و رسومات قبلی و اشتباهات و ایرادات اخلاقی و اجتماعی ما را کاملاً به چالش کشانیده و به کلی دگرگون می کند. در رعایت آداب معاشرت و ادب و احترام، هرگاه میبینیم که یک بزرگتر از کنار ما در حال عبور است و پیش خود بگوئیم "دستمان را برای دست دادن دراز نکنیم ، زشت است! "  نه ! اینطور نیست بلکه سلام دادن و دست دادن اوّلیه می بایست از طرف ما شروع شود و در ادامه به آغوش کشیدن و معانقه با آن بزرگتر است.

در کسب ادب و احترام و کسب تعادل لازم در زندگی هدف این است که اگر ما به جایی می رویم سر به زیر بیاندازیم و شنونده باشیم تا سخنگوی بی تعادل و نادان! در ارتباطات میان رهجو با کمک راهنمای خود نیز رعایت ادب و نزاکت باید بسیار بسیار مورد توجّه قرار گیرد زیرا که رابطه ما با کمک راهنمای خود همانند رابطه پدر و فرزندی یا رابطه برادری یا همانند هر رابطه دیگری نیست! بلکه رابطه ای منحصر به فرد می باشد که می بایست در آن به اوج رعایت ادب و احترام کمک راهنمای خود همّت والا بگماریم.

در محیط خانواده و در ارتباط با سایر اقوام ، دوستان و نزدیکان خود ، نیز نباید به خود اجازه بدهیم تا دیگران را کنترل نمائیم مثلاً به هیچ وجه ما حقِ کنترل و نظارت بر موبایل شخصی همسر خود را نداریم و این تجاوز به حریم وی محسوب می گردد.

در پایان و جمله آخر اینکه : احترام را خود من برای خودم بوجود می آورم و آنرا برای خودم خلق می نمایم ، نه دیگران ! پس لازم است ابتدا من برای خود احترام قائل شوم و با دیگران برحسب رعایت موازین اخلاقی و با حفظ و رعایت ادب و احترام کامل و محترمانه برخورد نمایم تا دیگران هم به حفظ و رعایت احترام من موظّف گردند و آنرا به انجام رسانند.


سلام دوستان علی آقا هستم کمک راهنمای یک مسافر

آداب معاشرت یک طیف گسترده ای می باشد، اما من در خصوص تنها یک مورد از آن صحبت می کنم و آن موضوع "سلام دادن " است که به ذکر چند مورد از موارد آن می پردازم ؛ و دلیل اصلی و مهم من هم این است که سلام دادن نقطه آغاز و شروع ارتباطات انسان ها با یکدیگر است . در زمان سلام دادن می بایست 1- فرد از جای خود و محل نشستن خود برخیزد و 2- با رعایت ادب و احترام در چشمان طرف مقابل نگاه کند و 3- قبل از سلام دادن و در حین و بعد از آن لبخند صمیمانه ای را داشته باشد و 4- و با نگاه کردن و کسب اجازه همزمان از برخورد دو نگاه با یکدیگر و نقش بستن لبخند رضایت  بر لبان طرف مقابل ، آنگاه به حریم دیگران وارد بشویم و آنهم با رعایت و حفظ حدود و خطّ قرمز های طرف مقابل. وبخصوص یادمان نرود که : آدمی در زیر زبان خود پنهان است و این زبان پرده ای است بر درگاه جان.


 

سلام دوستان آقا رسول هستم کمک راهنمای یک مسافر

آداب معاشرت مسئله ای است که تنها برای موجود و مخلوقی به نام انسان ها تعریف و تشریح شده است یعنی ما برای اینکه بتوانیم نام والای انسانیّت را برای خودمان یدک بکشیم، می بایست بتوانیم برای خود حدود و حریم هایی را تعریف بنمائیم ، یعنی باید آداب صحبت کردن ، آداب لباس پوشیدن ، آداب برقراری ارتباط با دیگران و معاشرت و خیلی از مسائل دیگر را که موجب شخصیّت دادن به ما می شود و از طرفی موجب عدم دخالت و تجاوز دیگران به حریم شخصی و خصوصی ما را فراهم می آورد ، را رعایت بنمائیم . خدارا شکر این مسئله در کنگره 60 به خوبی و به طرز شایسته ای رعایت می گردد و به دور از در نظر گرفتن جایگاه ها ، تمامی مسافران و همسفران آداب معاشرت و ادب جمعی را حفظ و رعایت می کنند و بخصوص که برای جایگاه های بالاتر از خود نیز هر فرد بر حسب احترام ویژه آن برخورد می نماید و این تماماً حاصل و داشته های ما از آموزش ها و کسب دانائی لازم از آموزش های کنگره می باشد که تمامی اعضای مسافر و همسفر کنگره را شایسته قرارگرفتن الگو و نمونه برای سایر افراد اجتماع قرار داده است.


سلام دوستان مسعود هستم یک مسافر

دستور جلسات در کنگره برپایه یکسری از قوانین و حساب و کتاب های خاصی طرح ریزی و اجرائی شده اند و چه بسا ساعت ها و  روزها در خصوص انتخاب آن ها فکر شده است . ما می دانیم که اصل تعادل و رسیدن به آن یکی از مهمترین اصول در درمان اعتیاد است که در مقاله سم نزدائی  آقای مهندس  به آن اشاره کرده اند و آنرا مطرح می نمایند. یکی از تفاوت های اساسی کنگره 60 با دیگر ان جی او های موازی که در حال کار در زمینه اعتیاد می باشند ، همین با ادب بودن بچه های کنگره است که این مهم را همگی ما مدیون آموزش های ناب کنگره و زحمات پرتلاش جناب مهندس دژاکام عزیزمان هستیم و امیدوارم از این دستور جلسه برداشت های لازم را انجام و اجرائی نمائیم.


سلام دوستان محمدرضا هستم یک مسافر

دستور جلسه آداب معاشرت و حفظ و رعایت آن در تمامی ارکان و زندگی روزمرّه ما بسیار بسیار حائز اهمیّت و لازم می باشد بطور مثال در برخی مواقع با نگاهی به گذشته خود پی می بردیم که جایگاه و ارزش و شخصیّت خود را در درون جمع و خانواده ای که متعلّق به آن می باشیم از دست داده و یا در حال از دست دادن آن بودیم و احساس می کردیم که دیگران و یا نزدیکان و اقوام، ما را کوچک و حقیر در نظر می گیرند اما پس از آمدن به کنگره و آموزش دیدن مسائلی همانند این دستور جلسه به این موضوع پی می بریم که اشتباه و ایرادات از ما بوده است که موجب بوجود آمدن این گونه برخوردها و کم ارزشی ها با شخصیت مان شده است و حتی در بسیاری از موارد خودمان باعث می شدیم که با کوچکترین صحبت و مذاکره ای که به تشنّج و آشوب میکشانیدیم و بدلیل عدم داشتن تعادل لازم توان انجام خواسته های معقول دیگران را نداشتیم در نهایتاً همه این موارد موجبات از دست دادن جایگاه و شان و شخصیت اجتماعی مان را فراهم می آورد و این شرایط در تمامی مراحل زندگی مان تاکنون بی تاثیر نبوده است ولی امروزه با دانستن و کسب آگاهی ودانش و دانائی لازم در مواردی چون رعایت آداب اجتماعی ، تعادل لازم نیز در ما به ثبت و انجام رسیده است و دیگر درنظر افراد خانواده و اجتماع خود ، آن احساس سرکوب شدن شخصیّت خود را نداریم، بلکه با حفظ و رعایت اصول و ارزش های اخلاقی و احترام و ادب با دیگران برخورد کرده و آنها را نیز مجاب به حفظ و رعایت حدود و احترامات خود می گردانیم.

سلام دوستان کریم هستم یک مسافر

در خصوص دستور جلسه این هفته ،  ذکر این نکته اخلاقی ضروری به نظر می رسد که از قدیم گفته اند : << ادب ، آداب دارد ! >> و همه ی ما به جمله معروف لقمان حکیم در نصیحت و اندرز به فرزندش آگاهیم که می گوید : " ادب از که آموختی ؟  از بی ادبان " به این معنی که هر آنچه را که از ایشان (بی ادبان)دیدم و در نظرم ناپسند آمد سعی و تلاش کردم تا آن عمل از من سر نزند و آنرا انجام ندهم .

به نظر من اولّین مکانی که انسان ادب و نزاکت را آموزش و تعلیم می بیند همان محیط خانواده و بستر اصلی حیات فرد است چون در گذشته زمانی که فردی در جمعی حضور پیدا می کرد و از خود ادب و احترام به بزرگترها را نشان می داد همگی می گفتند که او انسان با ادبی است و مشخّص است که بر سر سفره ی پدر و مادر بزرگ شده است . لذا ما می بایست تلاش کنیم تا بزرگترین سرمایه و داشته ای را که از خود برای فرزندانمان بر جای می گذاریم ، حفظ و رعایت ادب و احترامات افراد و برحسب موقعیّت های اجتماعی و فردی هرکس ، متناسب با او باشد و بخصوص درمورد رعایت ادب با بزرگترها تاکید بیشتری نمائیم .زیرا که انجام این موضوع هم می تواند به آموزش و دانایی خودمان کمک و منجر شود و هم به تربیت اخلاقی فرزندانمان کمک گردد ودرنهایت هم منافع آن متوجه شخص خودمان خواهد شد.

  

سلام دوستان مجتبی هستم یک مسافر

من به واسطه شغل و حرفه کاری که در گذشته داشتم ، در محیط کارم از الفاظ و القاب بسیار ناشایست و نامناسبی استفاده می کردم و این موضوع به خصوص در دوران مصرف من به اوج خود رسیده بود و البته برایم ابداً اهمیتی هم نداشت! ولی زمانی که به کنگره آمدم دیدم که باید بر روی این رفتارها و گفتارهای خود بسیار بسیار کار کنم و الفاظی را که از دهانم خارج می شود را بسیار جدّی بگیرم و در مقام اصلاح آن برآمدم . ما می بایست خیلی ساده تزکیه و پالایش را از همین موارد بسیار ساده و روزمره خود شروع نمائیم تا موفق به تغییرات بزرگ و جدّی تری در خود ، نگرش خود و رفتارهای خود بربیائیم.امیدوارم که همگی ما در حفظ و رعایت اینگونه موارد هر روز بهتر و بهتر شویم و به سمت و سوی ارزش ها و صراط مستقیم حرکتی مداوم و پایدار داشته باشیم.


سلام دوستان مختار هستم یک مسافر

ما در کنگره برخلاف گذشته مان ، آموزش می گیریم و می بایست این آموزش ها را در زندگی خود و در ارتباطات خود با دیگران اجرایی و عملی نمائیم، مثلاً به هنگام خوردن و تناول غذا نمی بایست با دهان پر صحبت و حرفی بزنیم چرا که این موضوع از مشخصه ها و بارزه های محض بی ادبی و بی نزاکتی به شمار می رود ، همچنین به هنگام رانندگی رعایت حقّ تقدم ها و اصول رانندگی شایسته را با نهایت صبر و آرامش لازم بنمائیم ویا در مثال های دیگری می توان مواردی چون : عدم اجازه به خود در خصوص کنترل و چک کردن گوشی تلفن همسر یا دیگر اهالی خانواده خودمان را اجرایی کنیم و اینکه به خودمان بقبولانیم که ما هیچ گونه حقّی در این خصوص نداریم  و همچنین در تربیت و آموزش موارد اخلاقی و اجتماعی به فرزندانمان می بایست ابتدا خودمان آن اصول و موارد اخلاقی و انضباطی را به نحو شایسته و مطمئنی به انجام برسانیم و بعد انتظار رعایت آن را توسط دیگران داشته باشیم. 


نظرات و کامنت های شما موجب دلگرمی و خدمات ارزنده و شایسته تر خدمتگزاران  شعبه مان خواهد بود. لطفاً بزرگواری و همراهی خودتان را ثبت بفرمائید.

 خدمتگزار سایت : مسافر مجتبی ( لژیون دهم )

  

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشارکت مکتوب،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محسن لژیون ۳ یکشنبه 23 تیر 1398 10:22 ب.ظ
خداقوت
محمد رضا لژیون پنجم دهخدا دوشنبه 10 تیر 1398 01:21 ب.ظ
خدا قوت به مجتبی عزیز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو